SICAKLIK KONTROLLÜ EŞYA İŞLEMLERİ NEDİR ?

Lojistik sektöründe sıcaklık kontrolü, özellikle çabuk bozulan ürünlerin ve diğer kargoların taşınması söz konusu olduğunda hayati bir rol oynar. Sıcaklık kontrollü taşımacılık, ilaç, gıda maddeleri ve diğer sıcaklığa duyarlı yüklerin tedarik zinciri boyunca kalitelerini ve bütünlüklerini korumalarını sağlamaktadır.

Karayolu taşımacılığında sıcaklık kontrolü, hassas yüklerin istenmeyen sıcaklık dalgalanmalarından korunması için bir konteyner veya araç içerisinde belirli bir sıcaklık aralığının muhafaza edilmesi sürecini ifade etmektedir.

Sıcaklık kontrolü, taşınan malların kalitesini ve tazeliğini korumak için kontrollü bir ortam sağlayan frigorifik kamyonlar veya konteynerler gibi özel ekipmanların kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Sıcaklığın düzenlenmesi sayesinde ürünlerin bozulma veya hasar görme riski önemli ölçüde azaltılır.

Karayoluyla yapılan lojistik faaliyetlerinde sıcaklık kontrollü,bozulabilir nitelikteki kargoların güvenli ve verimli bir şekilde taşınmasını sağlamak için birkaç kilit unsur vardır ;

 • Soğutma Sistemli Araçlar

Isıya duyarlı ürünlerin taşınması için özel soğutmalı araçlar veya frigorifik römorklar kullanılır. Bu araçlar, genellikle kargonun özel gereksinimlerine göre ayarlanabilen belirli bir sıcaklık aralığını koruyabilen gelişmiş soğutma sistemleriyle donatılmıştır.

 • Sıcaklık İzleme Sistemleri

Taşınan ürünün sağlamlığını güvence altına almak için sıcaklık izleme sistemleri kullanılır. Bu sistemler araç veya konteyner içindeki sıcaklık hakkında gerçek zamanlı veri sağlayarak herhangi bir sapma meydana gelmesi halinde derhal harekete geçilmesine olanak tanır. Sürücüye veya lojistik yöneticisine uyarı gönderilerek derhal düzeltici önlemler almaları sağlanabilir.

 • Soğuk Zincir Yönetimi

 Soğuk zincir yönetimi, istenen sıcaklık koşullarını korumak için depolamadan nakliyeye kadar tedarik zinciri boyunca faaliyetlerin dikkatli bir şekilde koordine edilmesini kapsar.

Sıcaklık dalgalanmalarını en aza indirmek ve ürün kalitesini sağlamak için uygun elleçleme, yükleme, boşaltma ve depolama uygulamalarının tamamı lojistik süreci boyunca soğuk zincir yönetimine dahildir.

SICAKLIK KONTROLLÜ TAŞIMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Kargo ve Ürün Bütünlüğü

 İstenen sıcaklık aralığının korunması, taze ürünler, ilaçlar veya süt ürünleri gibi çabuk bozulabilen ürünlerin varış noktalarına en iyi durumda ulaşmasını sağlar. Bu, işletmelerin kalite standartlarını korumasına, israfı azaltmasına ve müşteri beklentilerini karşılamasına yardımcı olur.

 

 

 

 • Daha Uzun Bir Raf Ömrü

Sıcaklık kontrollü bir  taşıma sırasında sıcaklık kontrol edilerek çabuk bozulan ürünlerin raf ömrü uzatılabilir. Bu, işletmelerin uzak pazarlara ulaşmasına ve ürün kalitesinden veya güvenliğinden ödün vermeden müşteri tabanını genişletmesine olanak tanır.

 • Yönetmeliğe Uygun Taşıma

 İlaç ve gıda gibi birçok sektörde nakliye sırasında sıcaklık kontrolüne ilişkin sıkı düzenlemeler mevcuttur. Bu düzenlemelere uymak yalnızca yasal açıdan uygunluğu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerin ve düzenleyici makamların güvenini de kazanır.

 • Azaltılmış Kayıplar ve Maliyetler

 Sıcaklık kontrollü taşıma, ürünün bozulması, hasar görmesi veya reddedilmesi riskini en aza indirerek işletmeler için kayıpların azalmasını sağlar. Malların kalitesini koruyarak, şirketler maliyetli ürün geri çağırma veya sigorta taleplerinden de kaçınmış olurlar.

SICAKLIK KONTROLLÜ TAŞIMACILIKTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR 

Sıcaklık kontrollü taşıma, sıcaklığa çok duyarlı ürünleri (tipik olarak farmasötikler, gıda  ve biyolojik numuneler) taşımak için kullanılan bir lojistik yöntemdir. Bu yöntemde, ürünlerin sıcaklıkları sürekli olarak izlenir ve ihtiyaca göre ayarlanır, bu da ürünlerin kalitesini ve verimliliğini korur. Sıcaklık kontrollü nakliye, ürün hasarını ve yol hasarını önlemede çok önemli bir rol oynar.

Sıcaklık kontrollü taşımada dikkat edilmesi gereken hususlar;

Ürünlerin depo içerisinde uygun sıcaklık ve nem koşullarında depolanması sağlanmalıdır. Bu hususta depolamada ısı yalıtımı iklimlendirme gibi faktörlere önem verilmesinin yanında depolama öncesi gerekli iklim şartlarına göre hesaplamaların yapılması gereklidir.

 • Ambalaj;

Ürünlerin sıcaklık hassasiyetine uygun ambalajlanması ısı kontrollü taşımacılıkta önemli bir etkendir. Doğru ambalajlama yapılan ürünler kendi içinde ısı ve nem yalıtımına dirençli olacağı gibi, ürünlerin güneş ışığı ile bozulmaları durumuna karşıda önemli bir faktördür.

 • Monitörleme ve Sıcaklık Sensörleri;

Sıcaklık kontrollü taşıma sırasında sıcaklık sensörleri ile izleme ve ölçüm, ürünlerin taşınmasında önemli bir konudur. Taşınan ürünlerin taşıma ve depolama süreçlerinde  farklı iklim ve sıcaklık koşullarına rağmen ürünlerin ortalama sıcaklıkları bize ürün kalitesi ve ürün kusuru hakkında net bilgi sağlamaktadır.

Isı kontrollü taşımacılıkta alınan önlemler ne kadar etkili olsada doğru lojistik dağıtım ağının belirlenmesi, ürünlerin istenilen zaman içerisinde teslim edilebilmesi ve müşteri memnuniyetini sağlamak adına doğru planlama lojistik sektörünün en önemli faktörüdür. Hassas ürünler hassas planlama istemektedir.  

TAŞIMA TÜRLERİ NELERDİR ?

Isı kontrollü taşımacılık, farklı taşıma türlerine uyarlanabilmektedir. Bu noktada, lojistik kavramından söz etmekte yarar var. Peki lojistik nedir? Ticari faaliyetler esnasında bir ürün veya hizmetin bir yerden başka bir yere taşınması veya aktarılması gerekmektedir. Bu esnada yapılan hazırlıklar ve aktarım gibi süreçler de dahil olmak üzere tüm bu süreçler birer lojistik faaliyeti olarak düşünülebilmektedir.

 • Havayolu taşımacılığı: Genellikle hızlı teslimat gerektiren hassas yükler için bu taşımacılık türü tercih edilmektedir. Uçaklardaki sıcaklık kontrolü için özel konteynerlerden yararlanılmaktadır.
 • Kara taşımacılığı: Kamyonlar ve trenler, bu taşımacılık türünde ısı kontrolünü kolaylaştırmaktadır. Hassas yükler, kara yoluyla güvenli ve pratik bir şekilde nakledilebilmektedir.
 • Demiryolu taşımacılığı: Kara taşımacılığına alternatif bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Taşıma amacıyla özel olarak tasarlanmış konteynerler tercih edilmektedir.
 • Deniz taşımacılığı: Büyük miktarlardaki yükler genellikle konteyner gemileriyle taşınmaktadır. Isı kontrollü konteynerler, deniz taşımacılığında kullanılmaktadır.

 

Ürünlerin sevkiyatının bir an bile duraksamaması ve kusursuz bir iş akışı için,uyumluluk şartlarının ve geçiş izinlerinin etkili yönetimi gerekmektedir.

Süreçleri kolaylaştırmak ve Tedarik Zincirinin kesintiye uğramaması için uluslararası ve yerel yönetmelikleri güncel takip eden kadrosu ile Tunaset Gümrük Müşavirliği ve Global Lojistik Şirketi,2011 yılından beri bu tip hassas malzemelerin hem gümrükleme,hem de lojistiği konularında sizlere sürdürülebilir hizmet vermeyi amaçlamaktadır.